HYRJA

FAQE KONTAKTUESE

FAQE E MYSAFIREVE

AFORIZMA

FAKTE

Pyetje dhe Pergjegje

H U M O R

FOTO FAQE

YJET SHQIPTARE

Photo2 Page

Photo3 Page

AFORIZMA

AFORIZMAT JANE THANJE TE SHUKURTA QE NE VETEVETE PERMABJANE MENDIME TE THELLA, TE MENCURA , DOMETHANJE FILOZOFIKE PER JETEN E MARDHANJE TE SHUMTA NE MES NJEREZVE . ATO JANE MENDIME KESHILLTARE SE SI DUHET TE VEPROJME DHE TE SILLEMI NE JETE.
- Njollat qe na ngjiten netrup , lahen ne uje , Njollat e shpirtit ska gje qe ti pasroj.

-Po te mos kishte roberi ne bote, as qe do ti ndihej emri "LIRISE" .

-Dashuro me pak , por dashuro me gjate .

- "KUSH PUNON EDHE GABON" Tha gjeli dhe zbriti prej gardhi .

- Njeriu humb kohe kure e realizon te verteten , e jo edhe te paverteten .

-Punoni nese skeni tjeter pune .

-Shumica shpesh here perbejne ne ZOT, edhe pse nga ana tjeter kane pune me DJALLIN(Dreqin) .

- Ai qe enderon te nesermen ma mire , sot flene .

-Qe femra eshte "LIGJ" nuk do te thote se mund te mbyllet vetem neper vrymat (birat) e saj .

-Ju qe sot jeten lehte e enderoni , mendohuni mire kur te DASHUROHENI.

-DASHURIA eshte dicka tjeter nje ender sa bota e vjeter .

-Edhe konzervat duhet te kane afat perdorimi , sikurse kane edhe vete femrat .

-Me keq ne jete eshte te jeshe asgje ne syte e asaj qe per ty eshte gjithcka .

-DASHURIA eshte nje patike qe lidhet e zgidhet .

-DASHURIA eshte shkaterim , ajo mund te na ngrin dhe te mund te na shkrine .

-Kalon shum kohe kur ti e kupton se vajza ty te trathton , ja pra gjithcka ne kete jete eshte thjeshte nje ILUZION.

-Mos na jepni mesime , sepse mund qe ti mesoj .

-Shume femra fliturojn me mend por te gjerave (shkretave) nuk ju kujtohet te mbajne parashut per te shpetuar .

-Gabimet ti gjen xhdo her ajo e cila deshiron te gabosh .

-Mos u lut per SHPIRTIN .

-Realiteti gjithmone fiton ne fund , gjersa rrena nuk eshte e "FORTE" ne fillim .

-Femrat me teper i dashurojne ata qe jane te bukur ne te 20-tat (vite) te forte ne te 30-tat (vite) te pasur ne te 40-tat (vite) , dhe te mencur ne te 50-tat (vite). E PER ATO QE NUK I PLOTESOJNE KETO KUSHTE ?

-Mendohuni mire se do tju humb ajo qe e keni e do te keni ate qe doni ta keni.

-Jemi takuar per te larguar por jo edhe per tu haruar.

-Femrat jane sikurse WC-te ose jane te nxanura ose jane te perlyera .

-DASHURIA shpesh here vjen pa "trokitje" .

-Qe te blesh pak tru duhet te kesh shum mend .

-DASHURIA i perngjane SHAH-ut , xhdo her do te gjindet ndonje kale qe ta mer mbretreshen .

-Nese skeni kush te ju xh`vdesh , shkoni ke mjeku nuk do t`ju refuzoj .

-Ti ofrosh shoqeri asaj qe prej teje kerkon dashuri eshte nje lloj sikurse te uriturit ti japish uje .

-Djemte jan te bukur , frajera , e te mire , sa te gjejne tjetren te thone lamtumire .

-me te vertet i`u jemi besnik femrave , i`u besojme gjithcka qe na thone .

-Njerezit nuk i falsifikojne parate , aq sa parate i falsifikojne njerezit .

-Parate nuk bijne (sjellin) aq fat sa qe shpetojne fatkeqesi .

-Dashuria eshte zjare aty digjen njerezit e gjalle .

-Dashuria nuk vdes ateher kur duam ne .

-Ne dashuri eshte gjithcka mire perjashtim fundit .

-Femrat jane sikur sarmat , ose jane te mbeshtjellura ose te prishura .

-Dashuro , por te mos dihet se nese dihet gjithcka mer fund .

-Nese ndonjehere ndonje person fillon ta dashurosh duhet te dishe se ndoshta ndonjeher ne jete do te jeshe i detyruar qe patjeter te njejtin person duhesh edhe ta harosh .

-Kur je i dashuruar me asgje nuk sheh e nuk te intereson , pervec sidomos personin qe e dashuroni .

-Dhe dashurin ta gjejsh e kerkon ti kot mos u lodh eshte iluzion .

-1000 shiqoj , 100 numroj , 10 adhuroj , 1 dashuroje .

-Ti qe nga dashuria ndjeve vetem uretje , ke etje per buzeqeshje .

-Me endra te bukura shpresat i gjallnon por krejt kot i ke .

-Vet me the te dua e tash m`ke haruar , mua me harove tjetrin dashurove .

-Dua ta zgjas doren t`fillojm perseri dashurin e paster si loti ne sy .

-Sfrigohem nga gjarpri por as nga bleta , por me teper nga ajo qe i tradhton fjalet e veta .

-Vajzat e kane nje anomani te shkretat shum lete bien ne dashuri .

-Dashuria eshte e vertet pa dashuri nuk ka jete .

-Dashuria e rejshme bjen hidherime e jo lumturime .

-I bukur nuk jame ndoshta as simpatik por ty do te jem gjithmon besnik .

-Eja fjale nuk dua se vetem ti je per mua .

-Nuk i pelqej ato qe me pelqejne mua .

-As kush nuk eshte lindur te jetoje vetem .

-Dashuria eshte semurje , thone se Zemren dhe mendjen ta sulmon .

-PER DASHURI E JAP JETEN , POR PER LIRI E JAP EDHE DASHURINE

Njeriu mund te pershkruan, apo te vizatoj Mona Lisen por njeriu nuk mundet t na tregoj mesheftesin e buzqeshjes se saj

Te besh nje hap te ri , te thuash nje fjale te re kjo eshte ajo prej s ciles njerezit frikesohen me se shumti.

Truri i budallait e kthen filozofine ne marrezire , shkencen ne bestytni dhe artin ne pedantizem . Nga kjo del arsimi universitar.

Librat jane si miqte , duhet te jene te mire , por te pakte.

Rrena zakonisht e shkaterrone miqesine , ndersa e verteta dashurine.

Njerezit e te gjitha shtresave , paten ose s'paten sukses , triumfuan ose jo , ata i kryejne vetem detyrat e veta dhe vetem per kete le te jene te k
kenaqur.

Te kritikosh do te thote t'i argumentosh autorit qe mos te punoj ashtu sic do te punoje ti sikur te kishe pasur mundesi.

Nder zbulimet me te mdha te te cilat ka arritur mendja e njeriut gjate kohes se fundit , gjithsesi eshte arti i te shkruarit te kritikes per libra , ndersa keta libra as nuk po lexohen .

Duhet te orientohesh per te qene i madh per te qene i vogel mjafton te jesh ai qe je.

Te shohesh ate qe eshte e drejte e mos ta besh ate , kjo eshte mungese e guximit.